Mali sojusznicy w jelitach

Mali sojusznicy w jelitach Nikogo nie muszę przekonywać, jak wiele kłopotów może biegaczowi sprawić nasz przewód pokarmowy. Myślę, że każdy z nas doświadczył tych problemów. Pól biedy, jeśli jest to tak zwana „kolka”, jednak o wiele gorszym scenariuszem jest nagła „potrzeba”. Wobec ryzyka zaistnienia takiego scenariusza wydarzeń, niektórzy z Was przed ważnym startem stosuję leki…

5 najczęstszych przyczyn bólu pachwiny u sportowców.

„Uraz pachwiny” i „naciągnięcie pachwiny” to terminy często stosowane przez lekarzy lub fizjoterapeutów w przypadków ostrych lub przewlekłych bólów pachwiny u sportowców. Określenie „naciągnięcie pachwiny”, czy „uraz pachwiny” to rozpoznania bez jednoznacznego, pojedynczego wytłumaczenia przyczyny.

Skręcenia stawu skokowego

Skręcenia stawu skokowego Najczęstszy uraz sportowców Skręcenie stawu skokowego jest najczęstszym urazem narządu ruchu u osób uprawiających sport zarówno rekreacyjnie, jak i profesjonalnie1.  Około 40% wszystkich skręceń stawu skokowego dochodzi podczas uprawiania sportu2. Częstość występowania urazów skrętnych stawu skokowego w ogólnej populacji jest również duża, co pokazują dane ze szpitalnych oddziałów ratunkowych3,4. Aż do 70%…

Profilaktyka kontuzji biegacza.

Moi Drodzy, W sportach wytrzymałościowych kontuzje mniejsze lub większe wpisane są w życie sportowca. Doświadcza je prawie każdy zawodnik i dotyczy to również biegania. Często pytany jestem, co mogę zrobić by ich uniknąć?

Złamania osteoporotyczne

Słowo „osteoporoza” funkcjonuje w świadomości pacjentów dzięki reklamom w telewizji i gazetach. Wiemy, że jest to choroba kości, że musimy jeść jogurty, pić mleko lub przyjmować suplementy z witaminą D, by mieć zdrowe kości. Ale czym jest właściwie osteoporoza i złamania osteoporotyczne? Jak im przeciwdziałać?

Ankieta Biegacza 2022

Moi Drodzy, chciałbym podsumować wyniki ankiety, o której wypełnienie nie tak dawno prosiłem moich Czytelników. Przede wszystkim widzę, że ochotę i czas na udział w ankiecie znaleźli zaangażowani w treningi, wieloletni biegacze.

20 Maratonów! – mała retrospektywa ;-)

We wrześniu przebiegłem swój 20 maraton! Z chęcią odpowiem na pytanie, dlaczego po raz kolejny wystartowałem na tym dystansie.  Biegać zacząłem trochę przypadkowo. Wcześniej uznawałem bieganie za wyjątkowo nudną aktywność, przegrywająca z atrakcyjnymi grami zespołowymi.

Chonodromalacja – uszkodzenia chrząstki

Powracam z tematem chrząstki stawowej. Informacja o uszkodzeniu chrząstki deprymuje pacjenta, a w szczególności sportowca. Jest on jednak pełen wiary w możliwość medycyny i leczenia. Niestety sprawa jest bardzo złożona… Nieleczone uszkodzenia chrząstki prowadzą do zniszczenia stawu, a w konsekwencji do ograniczenia jego funkcji i ograniczenia ruchomości.