Nowe oblicze sportu. Technologie!

Nowe oblicze sportu. Nowe technologie zmieniają oblicze sportu. Dzięki nowym konstrukcjom i materiałom możemy przekraczać kolejne granice, pozostające dotychczas w sferze marzeń. Wiele innowacji służy poprawie komfortu uprawiania sportu czy przygotowaniom lub regeneracji po jego uprawianiu.

Bieganie zimą!

Bieganie to nie jest aktywność, która ograniczona jest porami roku. Jest szereg powodów, dla których warto biegać przez cały rok. Osobiście uważam, że regularne bieganie istotnie poprawia jakość życia psychicznego, wobec czego szkoda rezygnować z tego „antidotum na stres” w okresie jesienno-zimowym, oczywiście poza licznymi innymi „zdrowotnymi benefitami”.

Czy infekcje biorą się z zimna?

Czy infekcje biorą się z zimna? Muszę przyznać, że bardzo lubię biegać jesienią. Chłodniejsze dni sprzyjają intensywnym treningom i nie przeszkadza już ani słońce, ani wysoka temperatura. Jednak okres jesienno-zimowy to naturalny czas wzrostu infekcji układu oddechowego, co wobec panującej epidemii ma szczególne znaczenie. Mnie niestety zdarza się w tym okresie „załapać” jakąś infekcje, czym…

witamina D

Witamina D – czy każdy biegacz musi ją przyjmować?

Czy (tylko) biegacz musi przyjmować witaminę D? Inspiracją do tego tekstu jest moja żona, która zapytała: „Ile właściwie powinniśmy przyjmować jednostek witaminy D?” Obecnie jesteśmy zewsząd atakowani reklamami suplementów witaminy D, które przekonują nas o konieczności ich zażywania. Uważa się, że rynek produktów witaminy D jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków suplementów diety w Polsce.…

Badania wydolnościowe w Sportslab, czyli na chwilę przed Maratonem Warszawskim

Badania wydolnościowe w Sportslab, czyli na chwilę przed Maratonem Warszawskim Stało się dla mnie jest już pewną tradycją, że w ostatnią niedzielę września startuję w Maratonie Warszawskim. Do biegu pozostał niespełna miesiąc. W tym roku dla mnie to nie tylko tradycja, ale bieg #naratunekdzieciomzrakiem. Darczyńcy wsparli @przyladek_nadziei, a ja zobowiązałem się przebiec maraton, tym samym…

Uszkodzenie łąkotki! Czy operacja jest konieczna?

Uszkodzenie łąkotki bywa częstą przyczyną bólu kolana, pisałem już o tym w tekście https://biegajacyortopeda.pl/porady-ortopedy/lakotka-jak-ja-uratowac/. W prawdzie bieganie nie jest powodem ostrych, nagłych, urazowych uszkodzeń łąkotek (takie uszkodzenia częściej zdarzają się w takich sportach jak piłka nożna, koszykówka, czy narciarstwo), ale bieganie może mieć wpływ na powstawanie uszkodzeń zwyrodnieniowych- powodowanych przez nakładające się obciążenia, rozłożone w…

Blok kolana, czyli czym jest rączka od wiadra?

Moi Drodzy, w swoich tekstach staram się Wam wyjaśnić przyczyny kontuzji, metody leczenia i sposoby im zapobiegania, często przy tym używając medycznego słownictwa. Tym razem chciałbym poświęcić uwagę uszkodzeniu łąkotki, które w fachowym mianownictwie nazywamy : rączka od wiadra. Z określeniem tym, wielu pacjentów spotyka się podczas lektury opisu badania rezonansu magnetycznego kolana i pyta…

koktalje dla biegaczy

3 przepisy na koktajle dla biegaczy

3 przepisy na koktajle dla biegaczy Do wykonania koktajli dla biegaczy powinniśmy użyć miksera lub blendera, który pozwoli rozdrobnić wszystko na prawdziwie aksamitną masę. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby części składników były wyczuwalne – to wyłącznie kwestia waszych preferencji. Dla osłodzenia można wykorzystać miód lub banana, który nie tylko dodaje słodkiego posmaku, ale jest też…