Zmęczeniowe uszkodzenia kości Powracam do tematu uszkodzeń zmęczeniowych kości, relatywnie częstej kontuzji osób intensywnie trenujących w sportach wytrzymałościowych. Chciałbym tym razem zwrócić waszą uwagę na fakt, że u podłoża przyczyn występowania uszkodzeń/złamań kości mogą leżeć zaburzenia metaboliczne wynikające z chorób przewlekłych lub z niewystarczającej podaży energii. Fakt ten jest bardzo często pomijany w leczeniu ortopedycznym…
Mali sojusznicy w jelitach Nikogo nie muszę przekonywać, jak wiele kłopotów może biegaczowi sprawić nasz przewód pokarmowy. Myślę, że każdy z nas doświadczył tych problemów. Pól biedy, jeśli jest to tak zwana „kolka”, jednak o wiele gorszym scenariuszem jest nagła „potrzeba”. Wobec ryzyka zaistnienia takiego scenariusza wydarzeń, niektórzy z Was przed ważnym startem stosuję leki…
#polskasieszczepi Współczesny świat przestał ufać autorytetom. Każdy może napisać i opublikować dosłownie wszystko, a media (też te społecznościowe) umożliwiają szybką propagację praktycznie każdej treści. W obecnym świecie każdy może mieć własną prawdę. Jednakże nauka nie podlega emocjom i nie podlega ocenie społecznej. Nauka na zasadzie empirycznej dostarcza nam dowodów, które w medycynie są podstawą do…
Peace & Love, czyli o niebanalności skręcenia stawu skokowego! Skręcenie stawu skokowego to jedna z najczęstszych kontuzji sportowych, „sprawiedliwie” dotykająca różnych dyscyplin. Popularne „ skręcenie kostki” to prawie 25% wszystkich urazów narządu ruchu zgłaszanych na oddziałach ratunkowych i stanowiące 50% wśród urazów sportowych (1). Aż 70% osób pośród nas doznało co najmniej raz w życiu…
Uporczywe bóle stopy u biegaczy – Zespoły uciskowe nerwów. Na konsultacje do mnie (również te online) zgłaszają się biegacze, którzy od długiego czasu borykają się kontuzją i (jak sami deklarują), traktują moje porady jako „ostatnią deskę ratunku”. Zazwyczaj byli wcześniejszej już konsultowani przez różnych fizjoterapeutów i ortopedów, jednakże leczenie nie przyniosło spodziewanych efektów. Tym bardziej…
Czas na „przegląd” – tym razem zdrowotny! Późna jesień lub początek zimy to moment, gdy większość biegaczy planuje chwilę przerwy i odpoczynku, co fachowo określa się jako roztrenowanie. To czas odpoczynku dla naszego organizmu, ale także chwila na zagojenie drobnych, czasem przewlekających się urazów. Ale to również dobry moment, by pomyśleć o badaniach, które mają…
Jak unikać kontuzji – cz.II – Core stability Kontynuuję temat profilaktyki kontuzji narządu ruchu i już na początku „spojleruję”! W tym temacie nie odnalazłem „złotego Graala”, czyli jednego, cudownego remedium na kontuzje! 😉 Profilaktyka kontuzji to nie kwestia jednego działania, a bardziej przypomina puzzle, czyli dążenia do sukcesu poprzez odpowiednie dopasowanie wielu elementów. Dopiero ułożenie…
Zapalenie więzadła rzepki (często nazywane kolanem skoczka) to kontuzja, która zdarza wsród biegających. Sama nazwa tj. kolano skoczka, wyjaśnia, że jest to problem powiązany z dyscyplinami związanymi ze skokiem, np. koszykarzy, czy siatkarzy.
Leczenie urazów nie zawsze przebiega po myśli lekarza i pacjenta. Chorobą, która doprowadza do komplikacji leczenia urazów jest zespół/choroba Sudecka. Wiem z własnej praktyki, jak uciążliwa dla pacjenta jest ta choroba. Patofizjologa tego schorzenia nie została do tej pory w pełni wyjaśniona. Pacjentom trudno zrozumieć skąd i dlaczego ten problem się pojawił.
Jak unikać kontuzji – cz.I – Rolowanie mięśni: Doskonały sposób na ćwiczenia rozluźniające dla biegaczy Wielu biegaczy (czytaj: sportowców) pyta mnie, co można zrobić, by zmniejszyć ryzyko kontuzji.
Wielu z nas słyszało informacje o niebezpiecznych wolnych rodnikach i o korzystnym działaniu przeciwutleniaczy. Jednak nie wielu wie, czym właściwie są wolne rodniki i jak działają przeciwutleniacze, oraz co ma z tym wspólnego trening sportowy.
Decydując się na regularne bieganie często zapominamy o odpowiednim przygotowaniu i regeneracji. Jednak żeby podejmowany wysiłek był efektywny i przynosił nam zamierzone efekty, musimy dać organizmowi szansę na odzyskanie sił.
Musze przyznać, że bardzo lubię biegać jesienią. Chłodniejsze dni sprzyjają intensywnym treningom i nie przeszkadza już ani słońce, ani wysoka temperatura. Jednak okres jesienno-zimowy to naturalny czas wzrostu infekcji układu oddechowego, co wobec panującej epidemii ma szczególne znaczenie.
Refleksje po Maratonie Warszawskim Opadły już emocje po starcie, minęło zmęczenie i chciałbym podzielić się z Wami kilkoma refleksjami związanymi ze startem w moim 14-tym już, Maratonie Warszawskim. Kiedy w nocy z soboty na niedzielę strugi deszczu lały się z nieba, ogarnął mnie duży stres. Nie pozwalał spać. Bałem się tego biegu z powodu krótkiego…
Moi Drodzy, z wielką dumą przyznaję się! Ukończyłem swój 14 kolejny Maraton Warszawski. I był to już osiemnasty mój bieg na tym dystansie! Wynik, choć nie wybitny, zaskoczył mnie pozytywnie! – 3 godziny 30 minut 00 sekund – równy co do sekundy czas netto.
Mimo wielu perturbacji organizatorzy nie poddali się! Respektując ograniczenia, 1000 biegaczy wystartuje w 4 turach, w sobotę i niedzielę. Co się tyczy sportowej formy: czy można jeszcze coś poprawić?
Zapewne wielu z Was doświadcza tego niepowtarzalnego uczucia ekscytacji po treningu. Pojawia się niespodziewanie, podkręca nasze możliwości, a regularnie stosowane – po prostu uzależnia. A wszystko dzięki nazwanym i zbadanym w latach 80. hormonom szczęścia, czyli endorfinom.
Moi Drodzy, Dziś kontynuujemy temat naturalnej suplementacji w sporcie. Na widelcu zielony i mięsisty jarmuż, pełen antyoksydantów, chlorofilu, witamin i minerałów. Wprowadzenie go do diety biegacza niesie ze sobą szereg korzyści – wpływa na układ czerwonokrwinkowy naszej krwi. co poprawia utlenowanie organizmu oraz korzystnie wpływa na stawy. W jakich składnikach tkwi jego wielka siła?
Moi Drodzy, W jednym z moich poprzednich wpisów poruszyłem temat morsowania. Ale to było zimą, a latem, po treningu, i tak każdy marzy o zimnym prysznicu. Dziś chciałbym szerzej przedstawić wpływ zimna na ludzki organizm, w tym ciało biegacza. Krioterapia, czyli właśnie zabiegi wykorzystujące niską temperaturę stosowane są zarówno przez profesjonalnych sportowców, jak i biegaczy…
Różnorakie kontuzje mięśniowe nieodłącznie związane są ze sportem. Problemy z mięśniami dotyczą często biegaczy. Częściej występują u sprinterów i mają charakter nagły i ostry, aczkolwiek u biegaczy długodystansowych również nie brakuje przewlekłych kontuzji przeciążeniowych.
Upały i temperatura bliska lub powyżej 30 stopni, to warunki trudne do życia i tym bardziej do treningu. Bardzo często jednak, zmotywowani i zdyscyplinowani by przestrzegać ustalonych planów i przygotowań, wychodzimy na trening.
Ciężko trenujesz i nie ma wyników? To może być anemia! Anemia, to słowo z wieloma negatywnymi skojarzeniami. Anemicznym jest ktoś słaby i spowolniały, to absolutna odwrotność „bycie w formie”. Podczas treningu każdy chce (oczywiście 🙂 doświadczać uczucia bicia rekordów oraz swobody i lekkości treningu. Niestety, intensywny trening w sportach wytrzymałościowych, a przy tym niezbilansowana dieta,…
Letnie upały to dla biegacza trudny okres. By zrealizować plan i nie odpuszczać treningów, należy albo bardzo wcześnie wstawać, albo biegać późnym wieczorem. Wysokie temperatury i prażące słońce to dla organizmu niebezpieczeństwo – może dojść do przegrzania organizmu, a nawet udaru cieplnego. 😊
Mega buła! – czyli kreatyna jako suplement sportowców Moi Drodzy, Idziemy dalej w rozważaniach o wspieraniu sportu dietą i suplementami 😉 Tym razem o kreatynie! Kreatyna jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych suplementów w środowisku sportowców, bo wspiera budowę masy mięśniowej. Jej nazwa chemiczna to kwas β-metyloguanidynooctowy. Kreatyna jest organicznym związkiem syntetyzowanym z trzech…
Chondromalacja – częsty problem, niestety! Moi Drodzy, Tym razem chciałem przybliżyć jeden z terminów, który często niepokoi moich pacjentów. Chondromalacja to termin, z którym większość pacjentów styka w momencie lektury wyników badań USG lub rezonansu magnetycznego stawów. Chondromalacja to medyczne określenie uszkodzenia chrząstki szklistej w stawie. Z racji powszechności problemów z kolanem, najczęściej termin-chondromalacja pojawia…
Kolano biegacza – zmaga się z nim prawie co czwarty z biegaczy! Moi Drodzy, tym razem o problemie, z którym bardzo często borykają się biegacze. Jest jednak światełko w tunelu… 😉 Badania naukowe wskazują, że kolano jest stawem, który u biegaczy najczęściej ulega kontuzjom- aż 42,1%!. Najczęstszym problemem jest ból stawu rzepkowo-udowego, który z racji…
Ekstremalny sport i hormony – to może być pułapka…. Moi Drodzy, Idę za ciosem 😉 Swego czasu obiecałem Wam teksty dotyczące sportu i w szczególności biegania, widziane z perspektywy innych specjalizacji niż ukochana przez mnie ortopedia. Po tekście z obszaru kardiologii chciałbym poruszyć inny temat związany ze sportem wysiłkowym, jakim niewątpliwie również jest bieganie. Poprosiłem…
Minimalizacja zagrożeń – parę dodatkowych przemyśleń… Moi Drodzy, wszyscy żyjemy teraz pandemią – trudno więc w tej chwili pisać o innych tematach. Specjaliści bardzo ostrożnie wypowiadają się o perspektywach jej rozwoju w Polsce a publikowane są raczej umiarkowanie jednoznaczne opinie. Wszystkim nam zależy jednak z pewnością na tym, by nie zrealizował się scenariusz taki jak…
Maseczki!? …tylko jak i kiedy? Moi Drodzy, Widzę i słyszę, jak gorącym staje się temat masek ochronnych. Pytacie mnie, czy celowe jest jej noszenie? Może zdziwi Was fakt, że nie ma w tej sprawie jednoznacznej odpowiedzi. Konsensu nie ma nawet w środowisku lekarskim! Mogę jednak śmiało przedstawić Wam moje stanowisko. Na pewno znane są Wam…
Bieganie w „koronie” Otrzymuję od Was wiele uwag i pytań do obecnej sytuacji. Chciałbym się odnieść do licznych komentarzy na temat możliwości treningu i biegania w kontekście restrykcji ograniczających nasze swobody przemieszczania się i gromadzenia. Głos w tej sprawie zabrało MZ (ministerstwo zdrowia), uznając prawo do jednorazowego spaceru i treningu w ciągu dnia. Nie mniej…
Apel lekarzy Moi Drodzy, Dziś nie będzie o bieganiu. Piszę ze względu na ogromną powagę sytuacji. W trosce o Was, Waszych najbliższych, a szczególnie w tej chwili ,o osoby szczególnej troski – osoby starsze, przekazuję przez Wasze ręce apel lekarzy. Zależy mi by dotarł on do najszerszej rzeszy ludzi. W tej chwili od nas zależy…
TOP 10 kardiologii sportowej Moi Drodzy, Jak doskonale wiecie, najczęściej poruszam tematy związane z bieganiem i narządem ruchu. Chciałbym jednak również przedstawiać tematy, które powiązane są z szeroko pojętym uprawianiem sportu, treningiem zdrowotnym i innymi problemami medycznymi. Dziś chciałbym Wam przedstawić tekst na temat serca i aktywności sportowej autorstwa niezwykle cenionego kardiologa i sportowca. Dr…
Bieg porażek i sukcesów, czyli Falenica ! W sobotę odbył się kolejny bieg z tegorocznej edycji biegów górskich w Falenicy. Chciałem podtrzymać prywatną tradycję i uczynić swój trzeci start najlepszym w cyklu. Wynik poprzedniego biegu – 45 minut – podsycał nadzieje i apetyt na dobry wynik!. Niestety! – biegło mi się ciężko i…
Azotany, czyli sok z buraka W poprzednim wpisie przedstawiłem ogólne informacje na temat suplementacji w sporcie. W kolejnych chciałbym omówić poszczególne substancje zawarte w suplementach. Jedną z takich są azotany. Należą do związków o potwierdzonej naukowo skuteczności działania, również w kontekście wysiłku fizycznego. Odczarujmy trochę tą chemię. Azotany (NO3-) przekształcają się w naszym organizmie w azotyny (NO2-), a te następnie w tlenek…
Suplementy diety – bezpieczne i potrzebne? Ambicją wielu biegaczy jest ciągły progres i chęć przełamywania kolejnych barier, więc wielu z nas profesjonalizuje trening korzystając z pomocy trenerów. Coraz wyżej stawiana poprzeczka powoduje zwiększanie obciążeń treningowych i podąża za tym całkiem racjonalny pomysł, aby wspomóc nasz organizm suplementami. Wielokrotnie wiedza o tych produktach pochodzi wyłącznie z…
Morsowanie – prawdziwa przyjemność! Wprawdzie śnieg i mróz to coraz rzadsze zjawiska, jednak nie zmienia to faktu, że wiele osób praktykuje kąpiele w zimnej wodzie morza lub jeziora, a więc właśnie morsowanie. Nawet wśród swoich znajomych mam kilka osób, które doceniają pozytywny wpływ z bycia morsem. Co powoduje, że ludzie wchodzą do lodowatej wody? Skąd…
XVI Zimowe Biegi Górskie w Falenicy – 2 etap W sobotę odbył się drugi start zimowych biegów górskich w Falenicy. Po nocy spędzonej na dyżurze w szpitalu z niechęcią jechałem na start, ponieważ wiedziałem, co mnie czeka. Już na starcie spotkałem swojego pacjenta. To dla mnie duża przyjemność i satysfakcja, że widzę Was zdrowych i…
Biegowe trendy 2020 – wyniki ankiety Jeszcze w 2019 roku poprosiłem Was, moich czytelników, o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej biegowych upodobań i celów na nadchodzący rok. Nie zawiedliście! Zgodnie z obietnicą, dziś publikuję wyniki – biegowe trendy 2020. Na początku badanie pomogło mi poznać podstawowe informacje o moich czytelnikach. I tak okazuje się, że prawie…
XVI Zimowe Biegi Górskie w Falenicy – 1 etap Wystartował kolejny cykl falenickich biegów górskich. Wprawdzie ostatnimi latami biegi “zimowe” pozostają tylko z nazwy, to jednak wciąż są “górskie” – na jednej pętli jest aż 7 podbiegów! Specyfika terenu pozwala na wytyczenie 10-kilometrowej trasy o łącznym przewyższeniu 255 metrów. Biegacze pokonują 3 pętle – tylko…
Zdrowa dieta – FAKTY i MITY Zdrowa dieta to podstawa zdrowego stylu życia. Sam jestem przewrażliwiony na punkcie zbyt częstego i nadmiernego używania we wszelakich poradnikach słów takich, jak: „zdrowa”, „właściwa”, „odpowiednia”. Uważam, że powtarzane w kółko tracą na swoim prawidłowym znaczeniu. Nie ulega żadnej wątpliwości, że prawidłowe żywienie jest warunkiem właściwego rozwoju człowieka – dzięki…
SMOG: czy można biegać, gdy jest smog? Jesień to czas, gdy jakość powietrza za oknem dramatycznie się pogarsza i coraz bardziej doskwiera nam smog. Na szczęście w naszym społeczeństwie wzrasta świadomość w kwestii zanieczyszczenia powietrza – pojawiają się zatem pytania dotyczące treningu. Czy bieganie w takich warunkach jest wskazane? Słowo „smog” wywodzi się z języka…
Czy (tylko) biegacz musi przyjmować witaminę D? Inspiracją do tego tekstu jest moja żona, która zapytała: „Ile właściwie powinniśmy przyjmować jednostek witaminy D?” Obecnie jesteśmy zewsząd atakowani reklamami suplementów witaminy D, które przekonują nas o konieczności ich zażywania. Uważa się, że rynek produktów witaminy D jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków suplementów diety w Polsce.…
III Zjazd Polskiego Towarzystwa Artroskopowego W dniach 24-26 października Katowicach odbył się III Zjazd Polskiego Towarzystwa Artroskopowego. W katowickim spodku spotkali się chirurdzy zajmujący się artroskopią i szeroko pojętą medycyną sportową, by wymieniać się poglądami na temat leczenia kolana, biodra, barku czy stopy. Miałem okazję przedstawić swoją pracę pt. „Subiektywna i obiektywna ocena rekonstrukcji więzadła…
Bieganie jesienią – w co się ubrać? Nadeszła jesień, a wraz z nią chłody i deszcze. Dla biegaczy to dobra pora na treningi i przygotowania do kolejnego sezonu biegowego. Bieganie jesienią może sprawiać wiele przyjemności, ale, jeśli się do tego dobrze nie przygotujemy , może nas to szybko doprowadzić do infekcji górnych dróg oddechowych. Zatem…
41. maraton Warszawski – relacja Mój 12. Maraton Warszawski już za mną. Oczekiwania wobec tego startu były ciut większe. Cel główny osiągnąłem – minąłem linie mety. Nieosiągnięte pozostały cele pomniejsze, tzn. nie udało mi się pokonać trasy poniżej 3:30 i pokonać całego dystansu bez zatrzymywania. Na 35. kilometrze musiałem jednak na chwile przerwać bieg. Mam…
fot. Unsplash fot. Unsplash Z pięty czy śródstopia – która technika biegu jest najlepsza? Pięta czy śródstopie – to pytanie często spędza sen z powiek niejednemu biegaczowi. Znam entuzjastów zarówno jednej, jak i drugiej metody. Technika biegu to temat dla biegaczy średniozaawansowanych, jednak osoby na początku swojej drogi biegowej także powinny zaznajomić się z tematem,…
Byłem gościem XXXVIII Dni Ortopedycznych 14 września miałem przyjemność przedstawić mój referat na XXXVIII Dniach Ortopedycznych objętych patronatem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Tramatologicznego. Praca, którą przedstawiałem, odnosiła się do złamań okołokrętarzowych kości udowej – złamań biodra u osób w starszym wieku. Miło mi poinformować, że referat spotkał się z zainteresowaniem słuchaczy i bardzo się cieszę,…
Narodowy Dzień Sportu – co świętować i dlaczego? Świętujemy co roku ogłaszany hucznie “Narodowy Dzień Sportu”. Nie jestem zwolennikiem świętowania „na komendę”, ale w racji mojego zamiłowania do sportu i bycia lekarzem, czuję się zobowiązany 😉. Ruch to zdrowie, to zdanie brzmi jak banał i frazes. Słowo ruch odmieniane jest przez wszystkie przypadki w poradnikach…
Plany treningowe przygotowywane są najczęściej przez trenerów lekkoatletyki, w oparciu o zasady fizjologii wysiłku. W poprzednim artykule przybliżyłem podstawowe elementy treningu biegowego. Warto poznać kilka zasad układania planów treningowych, by trenować efektywnie oraz osiągnąć zamierzony efekt i nie narazić się na kontuzję.
Ból mięśni po treningu – zakwasy czy DOMS? Zaczynając przygodę ze sportem, stawiamy sobie cele do zrealizowania, co wiążę się z przestrzeganiem treningowego planu. Często jesteśmy w tej materii bardzo skrupulatni i drobiazgowi, jednak już na samym początku przeszkodą w realizacji planu może stanąć ból mięśni. Czym tak naprawdę jest ból mięśni po treningu? Na…
3 przepisy na koktajle dla biegaczy Do wykonania koktajli dla biegaczy powinniśmy użyć miksera lub blendera, który pozwoli rozdrobnić wszystko na prawdziwie aksamitną masę. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby części składników były wyczuwalne – to wyłącznie kwestia waszych preferencji. Dla osłodzenia można wykorzystać miód lub banana, który nie tylko dodaje słodkiego posmaku, ale jest też…
Elementy treningu biegowego, dzięki którym poprawisz życiówkę Każdy z nas chce być coraz lepszy – to naturalna cecha człowieka. Gdy przekroczymy linię mety pierwszego oficjalnego biegu, zazwyczaj myślimy już o kolejnym celu: lepszym wyniku, nowym rekordzie. Poniżej przedstawiam elementy treningu biegowego, dzięki którym każdy biegacz poprawi swój czas na dowolnym dystansie. Początkowe sukcesy biegowe oparte…
Jako lekarz spotykam się na co dzień z bardzo różnymi przypadkami, zarówno w sferze ludzkiej jak i medycznej. Szczególną satysfakcję daje mi współpraca (tak to często nazywam) z pacjentami, którzy nie tylko wracają do pełnej sprawności, ale są w stanie dzięki niezłomności ducha i wsparciu osiągać prawdziwie imponujące wyniki.
Pogoda za oknem sprzyja bieganiu. Po treningu obowiązkowo trzeba się nawodnić – bez względu na temperaturę otoczenia. W poprzednim artykule opisałem czym są izotoniki i przedstawiłem kilka moich ulubionych przepisów na zdrową wersję tego napoju. Poprosiłem również Was o nadesłanie przepisów na domowy izotonik. Nie spodziewałem się takiego odzewu! Jesteście naprawdę pomysłowi 😊
Gdy rozpoczynamy naszą przygodę z bieganiem, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Przekraczając linię mety pierwszego biegu, mamy już ambicję na poprawienie czasu w kolejnym. Aby faktycznie zobaczyć efekty i nie nabawić się przy tym kontuzji, potrzebujemy planu treningowego. Poniżej przedstawiam podstawowe zasady treningu – nie tylko biegowego.
Niezależnie od pory roku, bardzo ważnym elementem treningu jest odpowiednie nawodnienie. Podczas letnich aktywności powinniśmy pić 100 ml wody co 20 minut – niewiele, ale często. Dobrym sposobem na ugaszenie pragnienia i uzupełnienie elektrolitów jest domowy izotonik.
Gdy termometr wskazuje ponad 30 stopni Celsjusza ciężko nam funkcjonować, jednak motywowani poczuciem obowiązku wychodzimy na trening. Nie zdajemy sobie sprawy, że takie postępowanie niesie za sobą wiele zagrożeń. Jednym z nich jest przegrzanie organizmu, czyli wyczerpanie cieplne.
Udar cieplny to zespół symptomów prowadzący bezpośrednio do zagrożenia życia. W wyniku załamania się zdolności termoregulacyjnych naszego organizmu, temperatura ciała wzrasta ponad 40°C! Poznaj jego objawy.
Moi pacjenci często pytają – jak zacząć biegać? Zazwyczaj przebyta operacja jest momentem aktywizującym chęci do zmiany stylu życia. Moja odpowiedź jest taka: jedynym antidotum na procesy starzenia i choroby cywilizacyjne jest ruch, a jego najprostszą formą jest bieganie.
Bieganie to bardzo ekonomiczna dyscyplina. Nie trzeba kupować drogiego sprzętu ani stroju. Warto jednak zastanowić się nad najistotniejszym elementem uposażenia biegacza – butami. Zatem jak wybrać buty do biegania?
Choć w tym roku nie było mi dane przekroczyć linii mety Orlen Warsaw Maratonu, i tak odczuwam ogromną satysfakcję. Stało się to za sprawą mojego niesamowitego pacjenta Marka, którego historię chciałbym dzisiaj przytoczyć „ku pokrzepieniu serc” wszystkich kontuzjowanych.
Biegi uliczne cieszą się coraz większą popularnością – pewne biegi mają nawet więcej chętnych, niż przewidziana pula dostępnych miejsc! Niemniej jednak, bieganie, oprócz swoich blasków, posiada także cienie, na które trzeba zwrócić uwagę – ku przestrodze biegaczy-amatorów. Zatem jak zacząć bezpiecznie biegać?
W niedzielę odbył się 7. ORLEN Warsaw Marathon – niestety, nie stanąłem na starcie.
W ostatnią niedzielę marca odbył się już kultowy bieg: Półmaraton Warszawski. To mój pierwszy start tej wiosny, a już dwunasty z kolei start w półmaratonie w Warszawie.
Czy bieganie jest „ultrazdrowe”? Skąd biorą się kontuzje? Czy trzeba zrobić krok w tył, aby ruszyć naprzód?
Chyba po raz pierwszy cieszę się z biegu, w którym nie poprawiłem swojego wyniku. By nie być gołosłownym, zadeklarowałem w poprzednim wpisie, jakie są moje cele: nie zatrzymać się i ukończyć bieg z czasem poniżej 3:45.
Maraton to bieg, który zawsze wzbudza obawy i niepokój związany jego zakończeniem. Trudno być pewnym wyniku; ta niepewność towarzyszy mi przed każdym startem.
Kolejne biegowe wydarzenia mijają, a ja niestety nie mogę się nawet pochwalić uczestnictwem.
13. Półmaraton Warszawski już za nami. Fantastyczna impreza, pogoda, atmosfera i mnóstwo bardzo dobrych wyników wśród znajomych. Tym razem nie chcę pisać o sobie.
Już jutro start 13. Półmaratonu Warszawskiego. To jeden z moich ulubionych biegów. Niestety, w tym roku stanę na starcie w zupełnie innym nastroju, niż zwykle.
Niestety, optymizm był tydzień temu, gdy poprawiłem wynik. Teraz się to nie powtórzyło: 46:58.
Kontynuuję przygotowania do sezonu, czyli orki część dalsza. Atmosfera w głowie: fatalna. Gdy nie idzie i nie ma formy, a dodatkowo przeszkadza kontuzja, trening jest mordęgą. Ale ja wciąż liczę na przełamanie.
Wraz z nadejściem Nowego Roku, rozpocząłem już 11 sezon mojego biegania. Tradycyjnie, od 3 lat, na początku stycznia startuję w cyklu biegów górskich w Falenicy. Z roku na rok impreza ta cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku zapisy zostały zamknięte się w ciągu 3 godzin!
Powoli kończy się sezon biegowy 2017 – swoją drogą bardzo dla mnie udany. Mam na swoim koncie ponad 10 lat biegania, ale to w 2017 roku uzyskałem biegowe rekordy na wszystkich dystansach.
W ostatnią niedzielę września odbył się 39. Maraton Warszawski. Był to mój już dziesiąty Maraton Warszawski, ale pierwszy raz w deszczu.
Wielkimi krokami zbliża się drugi start sezonu, to znaczy – Maraton Warszawski. Kiedyś uważałem, że wrzesień to w całym sezonie najlepszy moment na start w maratonie. Przecież w wakacje to czas kiedy można potrenować. Tak jednak było kiedyś.
Mój sportowy guru, Jerzy Skarżyński, powtarza: „Jeśli chcesz poprawić swój czas w maratonie, biegaj dobrze półmaratony. Jeśli chcesz biegać dobrze półmaratony, biegaj na zawodach 10 km. Jeśli natomiast chcesz pobić rekord na dystansie 10km, biegaj 5km.”
Z dużą niechęcią odnosiłem się do pomysłu pisania o sobie. Moja natura jest daleka od chęci publicznej prezentacji. Przekonały mnie do tego liczne pytania moich znajomych i pacjentów, którzy nie tylko przychodzą do mnie po poradę i leczenie, ale są również zainteresowani moimi wynikami, startami i treningami.
Yes, we can! – tym hasłem Barack Obama wygrał prezydenckie wybory. Uwierzyłem w te słowa na mecie Orlen Maratonu.