Mali sojusznicy w jelitach

Mali sojusznicy w jelitach Nikogo nie muszę przekonywać, jak wiele kłopotów może biegaczowi sprawić nasz przewód pokarmowy. Myślę, że każdy z nas doświadczył tych problemów. Pól biedy, jeśli jest to tak zwana „kolka”, jednak o wiele gorszym scenariuszem jest nagła „potrzeba”. Wobec ryzyka zaistnienia takiego scenariusza wydarzeń, niektórzy z Was przed ważnym startem stosuję leki…

Ból pachwiny u sportowców – kłopotliwa kontuzja!

Ból pachwiny to jedna z najczęstszych kontuzji sportowych szczególnie w dyscyplinach wiążących się z nagłym przyspieszeniem, hamowaniem i zmianą kierunku ruchu1,2. Z racji częstość występowania u sportowców używa się często określenia przepuklina sportowa1.

5 najczęstszych przyczyn bólu pachwiny u sportowców.

„Uraz pachwiny” i „naciągnięcie pachwiny” to terminy często stosowane przez lekarzy lub fizjoterapeutów w przypadków ostrych lub przewlekłych bólów pachwiny u sportowców. Określenie „naciągnięcie pachwiny”, czy „uraz pachwiny” to rozpoznania bez jednoznacznego, pojedynczego wytłumaczenia przyczyny.

Skręcenia stawu skokowego

Skręcenia stawu skokowego Najczęstszy uraz sportowców Skręcenie stawu skokowego jest najczęstszym urazem narządu ruchu u osób uprawiających sport zarówno rekreacyjnie, jak i profesjonalnie1.  Około 40% wszystkich skręceń stawu skokowego dochodzi podczas uprawiania sportu2. Częstość występowania urazów skrętnych stawu skokowego w ogólnej populacji jest również duża, co pokazują dane ze szpitalnych oddziałów ratunkowych3,4. Aż do 70%…

Profilaktyka kontuzji biegacza.

Moi Drodzy, W sportach wytrzymałościowych kontuzje mniejsze lub większe wpisane są w życie sportowca. Doświadcza je prawie każdy zawodnik i dotyczy to również biegania. Często pytany jestem, co mogę zrobić by ich uniknąć?