Mali sojusznicy w jelitach

Mali sojusznicy w jelitach Nikogo nie muszę przekonywać, jak wiele kłopotów może biegaczowi sprawić nasz przewód pokarmowy. Myślę, że każdy z nas doświadczył tych problemów. Pól biedy, jeśli jest to tak zwana „kolka”, jednak o wiele gorszym scenariuszem jest nagła „potrzeba”. Wobec ryzyka zaistnienia takiego scenariusza wydarzeń, niektórzy z Was przed ważnym startem stosuję leki…

Details

Czy można przyspieszyć gojenie złamania?

Najczęstszym pytaniem jakie pada od pacjentów brzmi: jak można przyspieszyć gojenie złamania? Otóż odpowiedź jest rozczarowującą, bo gojenia złamań nie można przyspieszyć. Złamanie goi się zgodnie z biologicznym rytmem, w następujących po sobie fazach na które nie mamy wpływu. Ale, co jest bardzo ważne, można mieć wpływ na czynniki, które mogą opóźnić powstanie zrostu kostnego.

Gojenie złamań

Złamanie to zdarzenie niespodziewane, ale w pełni demokratyczne, bo może przytrafić się każdemu z nas. Niezależenie od wieku, chwila nieuwagi może skutkować sytuacją, w której dochodzi do urazu i w konsekwencji do złamania kości. Zadajemy sobie wtedy pytania: czy kość zawsze się zagoi? co wpływa na gojenie kości? Od czego zależy gojenie? czy można przyspieszyć…

Details

Skręcenia stawu skokowego

Skręcenia stawu skokowego Najczęstszy uraz sportowców Skręcenie stawu skokowego jest najczęstszym urazem narządu ruchu u osób uprawiających sport zarówno rekreacyjnie, jak i profesjonalnie1. Około 40% wszystkich skręceń stawu skokowego dochodzi podczas uprawiania sportu2. Częstość występowania urazów skrętnych stawu skokowego w ogólnej populacji jest również duża, co pokazują dane ze szpitalnych oddziałów ratunkowych3,4. Aż do 70%…

Details