Przegrzanie organizmu – 8 znaków ostrzegawczych!
Gdy termometr wskazuje ponad 30 stopni Celsjusza ciężko nam funkcjonować, jednak motywowani poczuciem obowiązku wychodzimy na trening. Nie zdajemy sobie sprawy, że takie postępowanie niesie za sobą wiele zagrożeń. Jednym z nich jest przegrzanie organizmu, czyli wyczerpanie cieplne.
Źródło: unsplash.com
Termoregulacja organizmu
Organizm ludzki posiada naturalną zdolność do termoregulacji, czyli utrzymywania optymalnej temperatury. W zakresie 36–36,9°C zachodzą komórkowe procesy biologiczne, a wszelkie zaburzenia temperatury prowadzą do ich zachwiania.
Podczas wysiłku fizycznego (np. biegania) dochodzi do produkcji ciepła, które nasze ciało musi oddać na zewnątrz. Jednakże w sytuacji, kiedy temperatura otoczenia jest bliska temperatury naszego ciała, możliwości regulacyjne są bardzo ograniczone. Wysiłek fizyczny podczas upałów może być bardzo groźny, zwłaszcza, gdy nasz organizm traci możliwość termoregulacji. Prowadzi to do wyczerpania cieplnego – przegrzania organizmu (hipertermii).
Stres cieplny
Przegrzanie organizmu można podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest tzw. stres cieplny. Człowiek zaczyna odczuwać nadmierne zmęczenie, jednak temperatura głęboka ciała wciąż pozostaje w granicach normy. Niestety, we wczesnej fazie dyskomfort i zmniejszenie wydolności fizycznej są często ignorowane, zwłaszcza przez bardzo zmotywowanych biegaczy przygotowujących się do startu w zawodach.
Reakcją obronną organizmu jest zwiększone pocenie się i hiperwentylacja, która ma na celu przyspieszenie oddawania ciepła do otoczenia. Te symptomy szybko prowadzą do odwodnienia i zaburzeń gospodarki elektrolitowej, szczególnie, jeśli przed i w trakcie treningu nie uzupełnialiśmy płynów.
Wyczerpanie cieplne
W tym momencie powinniśmy przerwać trening. Jeśli jednak uparcie przemy do przodu, możemy stać się ofiarami wyczerpania cieplnego. Stan ten rozwija się, gdy poziom odwodnienia ciągle wzrasta, a ilość elektrolitów w naszym organizmie ciągle się zmniejsza.
8 OBAJWÓW WYCZERPANIA CIEPLNEGO:
- nadmierna potliwość
- zwiększone pragnienie
- przyspieszenie czynności serca
- przyspieszenie oddechu
- osłabienie
- ból i zawroty głowy
- nudności, wymioty
- temperatura ciała sięgająca 38–40°C
Źródło: unsplash.com
Woda to niezbędnik podczas treningów w upale!
Dalsza ekspozycja na wysoką temperaturę i kontynuowanie wysiłku może doprowadzić do udaru cieplnego, który jest bardzo niebezpieczny dla życia! Więcej o samym udarze TUTAJ.