Mali sojusznicy w jelitach

Mali sojusznicy w jelitach Nikogo nie muszę przekonywać, jak wiele kłopotów może biegaczowi sprawić nasz przewód pokarmowy. Myślę, że każdy z nas doświadczył tych problemów. Pól biedy, jeśli jest to tak zwana „kolka”, jednak o wiele gorszym scenariuszem jest nagła „potrzeba”. Wobec ryzyka zaistnienia takiego scenariusza wydarzeń, niektórzy z Was przed ważnym startem stosuję leki…

Details

5 najczęstszych przyczyn bólu pachwiny u sportowców.

„Uraz pachwiny” i „naciągnięcie pachwiny” to terminy często stosowane przez lekarzy lub fizjoterapeutów w przypadków ostrych lub przewlekłych bólów pachwiny u sportowców. Określenie „naciągnięcie pachwiny”, czy „uraz pachwiny” to rozpoznania bez jednoznacznego, pojedynczego wytłumaczenia przyczyny.

Skręcenia stawu skokowego

Skręcenia stawu skokowego Najczęstszy uraz sportowców Skręcenie stawu skokowego jest najczęstszym urazem narządu ruchu u osób uprawiających sport zarówno rekreacyjnie, jak i profesjonalnie1.  Około 40% wszystkich skręceń stawu skokowego dochodzi podczas uprawiania sportu2. Częstość występowania urazów skrętnych stawu skokowego w ogólnej populacji jest również duża, co pokazują dane ze szpitalnych oddziałów ratunkowych3,4. Aż do 70%…

Details

Profilaktyka kontuzji biegacza.

Moi Drodzy, W sportach wytrzymałościowych kontuzje mniejsze lub większe wpisane są w życie sportowca. Doświadcza je prawie każdy zawodnik i dotyczy to również biegania. Często pytany jestem, co mogę zrobić by ich uniknąć?

Details

Złamania osteoporotyczne

Słowo „osteoporoza” funkcjonuje w świadomości pacjentów dzięki reklamom w telewizji i gazetach. Wiemy, że jest to choroba kości, że musimy jeść jogurty, pić mleko lub przyjmować suplementy z witaminą D, by mieć zdrowe kości. Ale czym jest właściwie osteoporoza i złamania osteoporotyczne? Jak im przeciwdziałać?

Ankieta Biegacza 2022

Moi Drodzy, chciałbym podsumować wyniki ankiety, o której wypełnienie nie tak dawno prosiłem moich Czytelników. Przede wszystkim widzę, że ochotę i czas na udział w ankiecie znaleźli zaangażowani w treningi, wieloletni biegacze.

Details

20 Maratonów! – mała retrospektywa ;-)

We wrześniu przebiegłem swój 20 maraton! Z chęcią odpowiem na pytanie, dlaczego po raz kolejny wystartowałem na tym dystansie.  Biegać zacząłem trochę przypadkowo. Wcześniej uznawałem bieganie za wyjątkowo nudną aktywność, przegrywająca z atrakcyjnymi grami zespołowymi.

Details

Chonodromalacja – uszkodzenia chrząstki

Powracam z tematem chrząstki stawowej. Informacja o uszkodzeniu chrząstki deprymuje pacjenta, a w szczególności sportowca. Jest on jednak pełen wiary w możliwość medycyny i leczenia. Niestety sprawa jest bardzo złożona… Nieleczone uszkodzenia chrząstki prowadzą do zniszczenia stawu, a w konsekwencji do ograniczenia jego funkcji i ograniczenia ruchomości.

Details

Treningi, upały i należyte nawadnianie organizmu.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że nawadnianie podczas treningu jest bardzo ważne. Już po 30 minutowym wysiłku sportowym powinniśmy uzupełnić ok ½ litra płynu, a następnie 100 ml po każdych kolejnych 20 minutach. Płyny powinniśmy uzupełniać nawet wtedy, jeśli nie czujemy takiej potrzeby.  

Details

23 Kongres Europejskich Towarzystw Ortopedycznych

W dniach 22-24 czerwca w Lizbonie odbył się 23 Kongres Europejskich Towarzystw Ortopedycznych (EFORT The European Federation of National Associations of Orthopaedics and Traumatology). To najważniejszy kongres ortopedów Europie. Ze względu na wzrastającą liczbę ortopedycznych problemów jakie dotykają Europejczyków podczas kongresu przyjęto Biała Księgę EFORT „Ortopedia i Traumatologia w Europie”.