TOP 10 kardiologii sportowej
Moi Drodzy,
Jak doskonale wiecie, najczęściej poruszam tematy związane z bieganiem i narządem ruchu. Chciałbym jednak również przedstawiać tematy, które powiązane są z szeroko pojętym uprawianiem sportu, treningiem zdrowotnym i innymi problemami medycznymi.
Dziś chciałbym Wam przedstawić tekst na temat serca i aktywności sportowej autorstwa niezwykle cenionego kardiologa i sportowca.
Dr hab. med. Łukasz Małek, jest na co dzień kierownikiem Poradni Kardiologii Sportowej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, konsultantem kardiologii sportowej w Sportslab i Enel-Sport w Warszawie a zarazem pasjonatem biegów ultra i biegów górskich (m.in. Transgrancanaria, Bieg Ultra Granią Tatr, Zimowy Ultramaraton Karkonoski). Jest również autorem strony http://www.kardiologsportowy.pl i profilu https://www.facebook.com/kardiologsportowy. 10 najważniejszych informacji odnośnie serca, które każdy biegacz powinien wiedzieć!
Już teraz zapraszam Was również do lektury przygotowywanego właśnie tekstu o możliwym wpływie treningu sportowego na nasze zdrowie, widziany oczami endokrynologa.
Zapraszam do lektury!
TOP 10 kardiologii sportowej
1
Regularne uprawianie sportu jest korzystne dla serca – opóźnia zmiany związane ze starzeniem się serca, zmniejsza ryzyko zaburzeń rytmu i zawałów serca, co w konsekwencji przekłada się na dłuższe życie.
2
Dotyczy to populacji ogólnej, ale wśród niej są jednostki, u których z racji chorób wrodzonych lub nabytych ryzyko poważnych zdarzeń, w tym zagrożenia życia, w związku z uprawianiem sportu może być większe
3
U osób do 35 roku życia do chorób tych należą najczęściej genetycznie uwarunkowane zaburzenia rytmu (kanałopatie) lub choroby mięśnia sercowego (kardiomiopatie), a po 35 roku życia choroba wieńcowa.
4
5
6
7
Nawet w przypadku znalezienia choroby serca, najczęściej nie trzeba całkowicie rezygnować z uprawiania sportu. Należy tylko dobrać odpowiedni sport, jego dawkę, intensywność i okresowo monitorować stan serca.
8
Większość zdarzeń kardiologicznych związanych z uprawianiem sportu występuje u osób, które lekceważą objawy, nie wykonują badań lub przeszacowują swoje realne możliwości.
9
Zawsze należy pamiętać o unikaniu odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych, przegrzania organizmu, co nawet w przypadku zdrowego serca może powodować problemy.
10
Należy trenować „z głową”, unikać stosowania środków wspomagających wydolność i niepotrzebnego stosowania suplementów oraz przygotowywać się odpowiednio do planowanych wyzwań sportowych.
Nota o autorze tekstu
Dr hab. med. Łukasz Małek, prof. AWF w Warszawie, kardiolog specjalizujący się w dziedzinie kardiologii sportowej na St. George’s University w Londynie, kierownik Poradni Kardiologii Sportowej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, konsultant z kardiologii sportowej w Sportslab i Enel-Sport w Warszawie. Z zamiłowania sportowiec-amator, który uprawia biegi krótko i długodystansowe. Ma na koncie ukończonych kilka maratonów ulicznych i górskich oraz kilkanaście ultramaratonów (m.in. Transgrancanaria, Bieg Ultra Granią Tatr, Zimowy Ultramaraton Karkonoski).
Profil na FB: https://www.facebook.com/kardiologsportowy
Strona www: http://www.kardiologsportowy.pl
Jeśli podoba Ci się to, co publikuję, udostępnij post na Facebooku – pomóż mi szerzyć wiedzę
Ciepły prysznic czeka w domu, a teraz czas na morsowanie!
TUTAJ przeczytasz więcej porad dotyczących zdrowia i sportu!