Ulga w ciepłe dni – 3 przepisy na domowy izotonik
Niezależnie od pory roku, bardzo ważnym elementem treningu jest odpowiednie nawodnienie. Podczas letnich aktywności powinniśmy pić 100 ml wody co 20 minut – niewiele, ale często. Dobrym sposobem na ugaszenie pragnienia i uzupełnienie elektrolitów jest domowy izotonik.
Czym jest izotonik?
Izotonik, czyli napój izotoniczny, dzięki swoim właściwościom pozwala szybko uzupełnić mikroelementy i węglowodany utracone podczas wysiłku fizycznego oraz nawodnić organizm. Zawiera najlepiej przyswajalną przez nasz organizm liczbę mikroskładników.
Źródło: rawpixel.com
Nie martwcie się – wskazana w przepisach ilość soli z pewnością nie sprawi, że Wasz domowy izotonik będzie słony i niesmaczny. Chodzi o uzyskanie takiego stężenia soli w napoju, jakie występuje w komórkach waszego organizmu. Składniki płynu o równym ciśnieniu osmotycznym (pamiętacie to z biologii?) przedostają się najszybciej do organizmu. Cząsteczki izotoniku mają najbardziej zbliżoną wysokość ciśnienia osmotycznego do naszych komórek. Dzięki temu mikroskładniki pochodzące z napojów izotonicznych zostaną najszybciej wchłonięte przez nasz organizm.
Czysta woda jest hipotonikiem – zawiera mniej elementów mineralnych, niż nasze płyny ustrojowe, więc pita samodzielnie nie jest w stanie satysfakcjonująco uzupełnić niedoborów. Soki są natomiast hipertonikami – znajdująca się w nich liczba mikroskładników i węglowodanów przewyższa tę we krwi. Dlatego soki nie są odpowiednimi „nawadniaczami”; dzięki nim najszybciej uzupełnimy jedynie węglowodany. Napój izotoniczny tworzymy bardzo prosto – po prostu dodajemy do niego zwykłą sól kuchenną.
3 podstawowe składniki domowych izotoników
Pierwszym i najważniejszym składnikiem jest oczywiście woda. W okresie letnim oraz w trakcie ciężkich treningów najlepsza jest ta wysoko zmineralizowana (min. 1500 mg/l). Drugim najważniejszym elementem jest sód (Na). Sól, będąca chlorkiem sodu, jest jego najlepszym źródłem. W trakcie treningu sód pomaga utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała oraz reguluje gospodarkę elektrolitową. W skład izotoniku powinny wchodzić także węglowodany. Po treningu zależy nam na szybkim uzupełnieniu niedoborów, zatem najlepszym wyborem są węglowodany proste, czyli cukry – glukoza, fruktoza lub sacharoza.
Domowy izotonik – 3 przepisy
Izotoniki to bardzo popularne napoje, zwłaszcza wśród regularnie trenujących. Niestety, te dostępne w sklepach są naszpikowane sztucznymi barwnikami i niekorzystnymi dla nas substancjami. Warto zatem samodzielnie przygotować taki napój.
Przygotowałem dla Was 3 najprostsze przepisy na domowy izotonik:
Izotonik nr 1: cytrusowy (mój ulubiony!)
- 1 litr wody
- 1 cytryna
- 3 łyżeczki miodu
- ¼ łyżeczki soli
Do wody dodajemy sól i miód. Mieszamy. Izotonik dopełniamy wyciśniętym sokiem z cytryny. Napój trzymamy w lodówce, aby przyjemnie nas chłodził i jednocześnie utrzymał dłużej świeżość.
Źródło: rawpixel.com
Izotonik nr 3: herbaciany
- 1 litr herbaty (białej lub zielonej)
- 1 limonka
- 4 łyżeczki miodu
- ¼ łyżeczki soli
Herbatę zaparzamy zgodnie z wytycznymi (2-3 minuty w wodzie o temp. 70-85 stopni Celsjusza). Wlewamy wyciśnięty sok z limonki. Mieszamy. Dodajemy miód i sól. Mieszamy ponownie.
Źródło: rawpixel.com
Izotonik nr 2: podstawowy
- 1 litr wody
- 4 łyżeczki miodu
- ¼ łyżeczki soli
Przepis dla tych, którzy nie przepadają za cytrusami. Do letniej wody wsypujemy sól i wlewamy miód. Dokładnie mieszamy i… gotowe.
Źródło: rawpixel.com
Porady:
- woda może być letnia, aby miód szybciej się w niej rozpuścił
- możemy dowolnie wymieniać cytrusy, np. cytrynę na pomarańczę, a limonkę na grejpfruta
Chętnie poznam Wasze przepisy na domowe izotoniki!
Piszcie na poczta@biegajacyortopeda.pl, a ja podzielę się nimi na Facebooku.