Biegowe trendy 2020 – wyniki ankiety
Jeszcze w 2019 roku poprosiłem Was, moich czytelników, o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej biegowych upodobań i celów na nadchodzący rok. Nie zawiedliście! Zgodnie z obietnicą, dziś publikuję wyniki – biegowe trendy 2020.
Na początku badanie pomogło mi poznać podstawowe informacje o moich czytelnikach. I tak okazuje się, że prawie 61% osób zainteresowanych moimi artykułami to kobiety. Natomiast czyta mnie 39% panów. Jeśli chodzi o wiek, prawie równo połowa czytelników jest w wieku 36-45 lat. Tuż za nimi plasuje się przedział 26-35 lat, a na ostatnim miejscu podium są biegacze i biegaczki z przedziału 46-55.
Dystanse
W 2019 roku najchętniej wybierane przez Was biegi to 10 kilometrów. Potem były półmaratony, a tuż za nimi 5-kilometrowe odcinki. Kilka osób dopiero planuje rozpoczęcie biegania, ale najbardziej zdziwiła mnie dość spora obecność „ultrasów” biegających dystanse dłuższe, niż maratoński. Chylę przed Wami czoła, bo jest to wyczyn 🙂
Pytałem także o cele biegowe na 2020 rok. Tutaj dominowały plany na przebiegnięcie półmaratonu – 45% odpowiedzi tego dotyczyło. Następnym dystansem był maraton oraz 10 kilometrów.
54,1% odpowiadających garnie się do natury – tyle osób lubi biegać po lesie. 33,2% preferuje asfalt. W kategorii „inne” dominował park oraz górskie trasy trailowe. Większość (77,3%) biega samemu, w przeciwieństwie do 22,7% respondentów, którzy trenują grupowo. Ja też wolę biegać solo, ale grupa treningowa zawsze mocno motywuje do działania.
Ubrania i buty
Jeśli chodzi o preferowane marki butów do biegania, wyłoniło się trzech mocnych kandydatów: ASICS, Nike i Adidas. W kategorii ubrań najchętniej wybieranymi przez Was firmami są Nike i marki pod szyldem Decathlon. Te wyniki nie są dla mnie zaskakujące – cieszę się, że stawiacie na jakościowe buty do biegania, które są najważniejszym elementem stroju biegacza. Bez odpowiedniej amortyzacji i dopasowania obuwia do stopy nie wychodzimy biegać!
Kontuzje
Powyższe dane mocno mnie zaniepokoiły – jedynie 1/3 respondentów nie miała żadnej kontuzji w 2019 roku! Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się takiego wyniku. To utwierdza mnie w przekonaniu, iż propagowanie bezpiecznego ruchu i profilaktyki ma sens. W obecnych czasach zawód ortopedy jest coraz bardziej potrzebny i bardzo mnie cieszy, że mogę służyć Wam radą i pomagać wyjść z kontuzji.
Dane o powrocie do sprawności także mnie nie uspokoiły. Jedynie 34,4% osób po urazie odzyskało pełną sprawność ruchową i wróciło do uprawiania sportu. To niewiele więcej niż 1/3 odpowiedzi! Ponad połowa (57,1%) nie odzyskała pełnej sprawności, a 8,6% nie odzyskała jej wcale. Jako lekarz i jako biegacz jest mi ciężko patrzeć na takie wyniki wiedząc, że lwia część moich czytelników cały czas boryka się z pokłosiem kontuzji. Właśnie dlatego tak ważne są ćwiczenia ogólnorozwojowe, które utrzymują całe ciało w dobrej formie i pomagają unikać kontuzji.
Dziękuję Wam za udział w ankiecie. Bardzo mi ona pomogła w bliższym poznaniu moich czytelników, a jej wyniki pomogą mi lepiej dopasować treści do Waszych potrzeb. Jak widać, wielu z Was boryka lub borykało się z kontuzjami i przeciążeniami w ciągu tylko jednego roku! Zachęcam Was do bezpiecznego uprawiania sportu i stosowania profilaktyki: dieta, suplementacja i odpowiedni plan treningowy.
Jeśli podoba Ci się to, co piszę, udostępnij post na Facebooku – pomóż mi szerzyć wiedzę