Kontuzje biodra – cz.4 – Tendinopatia mięśnia biodrowo-lędźwiowego
Moi Drodzy,
Kontynuuję i zamykam duży temat!
Temat bólów okolicy biodra u biegaczy.
Aczkolwiek tematy związane z bólami biodra u biegaczy to bardzo rozległa wiedza ale nimniejszy tekst jest już ostatnim, 4 odcinkiem serii o kontuzjach stawu biodrowego.
Dzisiaj chciałbym przybliżyć Wam problem tendinopatii mięśnia biodrowo-lędźwiowego.
Tendinopatia mięśnia biodrowo-lędźwiowego (ang iliopsoas tendinopathy)
Tendinopatia mięśnia biodrowo-lędźwiowego z towarzyszącym zapaleniem kaletki (która w tym miejscu jest jedną największych w ciele człowieka) bywa dość częstą przyczyną bólu pachwiny u biegaczy, częściej u kobiet. Bólowi pachwiny może towarzyszyć uczucie przeskakiwania, to tak zwane biodro strzelające wewnętrzne. W literaturze medycznej istnieją różne wytłumaczenia przyczyn przeskakiwania z udziałem mięśnia biodrowo-lędźwiowego, najczęściej uznaje się, że przyczyną jest przeskakiwanie ścięgna ponad wyniosłością biodrowo-łonową.
Mięsień biodrowo-lędźwiowy zbudowany jest z 2 mięśni: biodrowego (musculus iliacus) i lędźwiowego większego (musculus psoas major), połączonych wspólnym ścięgnem, które kończy się przyczepem do krętarza mniejszego kości udowej. Mięsień biodrowo-lędźwiowy jest silnym zginaczem biodra. Problem z tendinopatią mięśnia biodrowo-lędźwiowego występuje częściej u młodych sportowców, szczególnie w dyscyplinach wymagający dużego zgięcia biodra, połączonego z rotacją zewnętrzną uda np. podczas biegu przez płotki. Większości przypadków jest wynikiem długotrwałego przeciążenia, a nie jednorazowego urazu.
Rozpoznanie
Różnicowanie przyczyn bólu pomiędzy patologią mięśnia biodrowo-lędźwiowego, a bólem śródstawowym pochodzącym bezpośrednio ze stawu biodrowego może być trudne, na podstawie samego badania ortopedycznego, gdyż objawy są bardzo podobne. Typowym objawem jest ból w pachwinie, promieniujący wzdłuż przyśrodkowej powierzchni uda. Początkowo występuje w czasie wysiłku, by w postaciach zaawansowanych dokuczać również w spoczynku. Niekiedy pacjent ustawia kończynę dolną w lekkim zgięciu, gdyż ta pozycja wycisza ból. Powoduje to jednak nieprawidłowe ustawienie miednicy i nieprawidłową postawę. W niektórych przypadkach bólowi towarzyszy przeskakiwanie, które można sprowokować, gdy z pozycji zgięcia, rotacji zewnętrznej biodra i odwiedzenia, przechodzimy do pozycji przywiedzenia uda i wyprostu w biodrze. Problem z mięśniem biodrowo-lędźwiowym zawsze należy różnicować z tendinopatią przywodzicieli, wykonujemy wówczas test podczas, którego zginamy biodro i rotujemy na zewnątrz, z jednoczesnym wyprostowanym kolanem. Wywołanie silnego bólu w pachwinie wskazuje raczej na problemy z mięśniem biodrowo-lędźwiowym.
Diagnostyka obrazowa
W celu wykluczeniu patologii śródstawowej konieczne jest wykonanie badania radiologicznego. Niestety czasami istnieje konieczność poszerzenia diagnostyki. Wówczas badanie rezonansu magnetycznego jest złotym standardem, pozwala bowiem wykluczyć inne wewnątrzstawowe patologie, wskazując na zapalenie i uszkodzenie przyczepu ścięgnistego mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Nie mniej jednak, badanie usg daje możliwość wykonania badania dynamicznego, co w przypadku przeskakiwania niesie z sobą ewidentną korzyść diagnostyczną.
Leczenie
Zawsze zaczynamy od leczenie zachowawczego, które jak w każdej tendinopatii polega na odpoczynku i modyfikacji aktywności, celem eliminacji bólu, obrzęku i redukcji stanu zapalnego. Kolejnym krokiem, po uporaniu się z bólem, jest wprowadzenie delikatnych ćwiczeń rozciągających. Poszerzają one zakres ruchu i pozwalają na przejście do ćwiczeń wzmacniających mięsień, z ćwiczeniami propriorecepcji i koordynacji w ostatnich fazach rehabilitacji.
Niestety, czasami pojawia się konieczność interwencji chirurgicznej, która polega ona wykonaniu artroskopii i ewentualnym uwolnieniu ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Powrót do biegania możliwy jest jedynie w momencie całkowitego ustąpienia bólu i po odpowiednim przygotowaniu.
Bóle okolicy bioder to stosunkowo częsty problem u biegaczy, obejmujący liczne jednostki chorobowe zarówno te mające związek ze stawem biodrowym, jak i te mające swoje przyczyny w aparacie ścięgnisto-mięśniowym poza stawem.
Często objawy mogą być niecharakterystyczne, stąd konieczność wiedzy na temat najczęstszych problemów tej okolicy występujących u biegaczy.
Tekst ten nie zawiera opisu wszystkich możliwych przyczyn (np. złamań zmęczeniowych szyjki kości udowej, zapalenia kości), ale opisuje te najczęstsze.
Z pewnością w przyszłości będę chciał do tematu kontuzji w okolicach biodra powrócić.