Pięta Haglunda – charakterystyka schorzenia
Piętą Haglunda określamy bolesne pogrubienie guza piętowego (z ang. pump bump). Patrik Haglund był szwedzkim chirurgiem i ortopedą, który na początku XX wieku jako pierwszy opisał zespół objawów związanych z bolesnym pogrubieniem i zaczerwienieniem skóry pięty. Zniekształcona i bolesna tylno-boczna krawędź guza piętowego przeszkadza w chodzeniu, i nie pozwala wspiąć się na palcach stopy, co dodatkowo zaostrza dolegliwości. Czym spowodowana jest pięta Haglunda?
Pięta Haglunda – powody problemów
- zapalenie kaletki powierzchownej lub głębokiej ścięgna Achillesa,
- zapalenie kaletki guza piętowego,
- zwapnienia przyczepu końcowego ścięgna Achillesa,
- uszkodzenie końcowego odcinka ścięgna Achillesa,
- nieprawidłowy kształt samej kości piętowej.
Wszystkie te powody mają jeden wspólny element: ścięgno Achillesa. Jest ono największym i najmocniejszym ścięgnem w ciele człowieka. Jego zadaniem jest wprawianie w ruch stopy (zginanie grzbietowe stopy), co jest kluczowe w czasie chodu i biegu – dzięki jego pracy przekazujemy energię wygenerowaną przez mięśnie łydki potrzebną do odbicia stopy.
Ścięgno Achillesa łączy mięsień brzuchaty łydki i mięsień płaszczkowaty w jedną jednostkę motoryczną. Przyczyną bólu pięty jest przeciążenie ścięgna, które skutkuje stanem zapalnym okolicznych tkanek. Problem pięty Haglunda dotyczy zazwyczaj biegaczy w średnim wieku, często ze skróceniem lub przykurczem ścięgna Achillesa.
Pięta Haglunda – leczenie i zalecenia dla pacjenta
Większość przypadków nie wymaga leczenia operacyjnego, a jedynie postępowania rehabilitacyjnego. Leczenie zachowawcze opiera się na zabiegach fizykoterapeutycznych łagodzących stan zapalny i zmniejszających bóle.
Pacjentowi zaleca się noszenie miękkich, specjalnie dedykowanych temu problemowi wkładek pod obie pięty. Konieczne są również ćwiczenia rozciągające ścięgno Achillesa, automasaż ścięgna Achillesa oraz rozcięgna podeszwowego z wykorzystaniem specjalnych wałków (rollerów) do masażu.
W przypadkach nie reagujących na dotychczasowe leczenie stosuje się zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej. Jedynie około 10% przypadków wymaga leczenia operacyjnego, które polega na chirurgicznym oczyszczeniu z zapalnych tkanek i ścięciu kostnych osteofitów.
Bywa też tak, że schorzenie „pięta Haglunda” jest mylone z chorobą Haglunda i Severa, która należy do grupy jałowych martwic kości (jałowa martwica kości piętowej), która jest chorobą wieku rozwojowego.
Jeśli podoba Ci się to, co piszę, udostępnij post na Facebooku – pomóż mi szerzyć wiedzę
Za oknem deszcz? TUTAJ przeczytasz, w co się ubrać na jesienny trening!
A jeśli chcesz wiedzieć, jak dbać o stopy, zapraszam TUTAJ.