23 Kongres Europejskich Towarzystw Ortopedycznych
Chciałbym, jako ortopeda, zwrócić Wam uwagę na pewne procesy zachodzące w społeczeństwach Europy.
Biała Księga to przełomowa publikacja dotycząca przybywających wyzwań ortopedycznych przed jakimi stoją systemy opieki zdrowotnej w Europie oraz lekarze ortopedzi wobec starzejącej się populacji Europy. Biała Księga jest źródłem informacji na temat obecnych problemów i przyszłych potrzeb w europejskiej polityce zdrowotnej.
A jakie to są wyzwania?
Obecnie już prawie 150 mln Europejczyków ma kłopoty zdrowotne z układem kostno-stawowym, co stanowi 30% populacji Europy.
Wzrost liczby złamań osteoporotycznych. Co roku w Europie dochodzi do 2,5 mln złamań związany z kruchości kości w wyniku osteoporozy. Złamanie biodra u osoby starszej to duże ryzyko utraty życia.
Choroba zwyrodnieniowa stawów.
Prawie 40 mln Europejczyków choruje na chorobę zwyrodnieniowa kolan, 6,7 mln chorobę zwyrodnieniową biodra Te liczby to wzrost o ponad 50 % na przestrzeni 30 lat!
Zespoły bólowe narządu ruchu.
66 mln Europejczyków cierpi na zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowego, a 21 mln na zespoły bólowe szyi.
Wypadki i urazy.
Koszty socjoekonomiczne urazów komunikacyjnych
Wobec dłuższego okresu życia i zmian struktury populacji w Europie, wzrasta liczba problemów ortopedycznych. Choroby zwyrodnieniowe, zespoły bólowe, osteoporoza, złamania związane z kruchością kości i urazy coraz bardziej wpływają na zdrowie nas i naszych bliskich. Autorzy publikacji na pierwszym miejscu we wnioskach Białej Księgi stawiają na promocje zdrowego stylu życia i profilaktykę. Dlatego też jako biegający ortopeda zachęcam wszystkich do każdej formy ruchu i gimnastyki. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapobiegać konsekwencjom starzenie się. Przekonuje wszystkich moich pacjentów do aktywności fizycznej i staram się rozwiązywać problemy, które stoją na przeszkodzie takiej aktywność. Każdy ruch się liczy. Przypominam, że zalecenia WHO to 150-300 min/tygodniowo umiarkowanej aktywności (np. taniec) lub 75-150 intensywnej aktywności (np. gra w koszykówkę) min/tygodniowo.
Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, natomiast żaden lek nie zastąpi ruchu. Pozdrawiam Was!
Źródło WHO.
Jeśli chcielibyście, abym napisał artykuł na interesujący Was temat, zapraszam do kontaktu: poczta@biegajacyortopeda.pl!
Nie czytałeś poprzedniego wpisu? Kliknij TUTAJ.
Jeśli podoba Ci się to, co piszę, udostępnij post na Facebooku – pomóż mi szerzyć wiedzę 🙂