Osteotomia kości piszczelowej – nowy kierunek, nowa szansa
Jak już pisałem w artykule na temat choroby zwyrodnieniowej, niestety nie znamy leczenia przyczynowego tej choroby. Nie możemy jej całkowicie wyleczyć, ale możemy się całkiem skutecznie wspomóc.
Taką szansę, w przypadku choroby kolana, daje osteotomia kości piszczelowej.
Co oznacza słowo „osteotomia”? To medyczne określenie przecięcia kości. Podczas tego zabiegu nadajemy kości nowy kierunek. Dlaczego stosujemy takie metody w leczeniu? Przy tej okazji lubię posługiwać się porównaniem oponiarskim. W pojazdach z przednim napędem, opony z przodu zużywają się znacznie szybciej. Dlatego, by opony służył nam dłużej, istnieje konieczność ich zamiany: z przodu na tył. Bardzo podobna sytuacja ma miejsce w stawie kolanowym. Większość obciążeń w kolanie przenoszonych jest przez przedział przyśrodkowy stawu, a to oznacza, że zużywa się on zdecydowanie szybciej. Jest to bezpośrednio związane z tendencją do szpotawości kolan, to znaczy takim ustawieniem kości, gdy przy postawie zasadniczej nie jesteśmy złączyć jednocześnie kostek stawu skokowego i kolan. Wtedy pomiędzy kolanami powstaje przerwa.
Istnieją prace naukowe, które łączą fakt takiego ustawienia osi kończyn dolnych z uprawianiem sportu, zwłaszcza piłki nożnej, we wczesnej młodości.
Ostatnio istotnie wzrosło zainteresowanie zabiegami zmieniającymi oś obciążania kolan – osteotomiami. Są one wykonywane coraz częściej, a wyniki tych zabiegów są bardzo obiecujące. To wszystko dzięki nowym implantom mocującym kość, które ograniczyły rozległość operacji i istotnie przyspieszyły powrót do sprawności.
Wskazaniem do takich zabiegów jest szpotawe ustawienie kolan, wczesne zmiany zwyrodnieniowe kolana, stan po chondroplastykach (naprawach) chrząstki, po naprawach łąkotek i więzadeł w kolanie. Zabieg osteotomii stanowi bardzo często kolejny etap naprawy kolana po artroskopii.
Przygotowując się do operacji, należy wykonać badanie rentgenowskie całych kończyn, by móc właściwe zaplanować osteotomię.
Podczas zabiegu wiemy, jaką musimy wykonać korekcję. Bardzo często miejsce przecięcia kości wypełniamy sztuczną kością, co przyspiesza powrót do pełnej sprawności. Pacjenci wcześniej mogą obciążać operowaną kończynę i nie stosuje się żadnego dodatkowego unieruchomienia.
Osteotomia: przed (L) i po (P)
Zabieg osteotomii jest doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób z ambicjami aktywnego spędzania czasu i zacięciem sportowym. Obserwuje się, że po zabiegu poprawia się jakość życia pacjentów i ich możliwości uprawnia sportu. Takim przykładem jest mój pacjent, a obecnie biegowy kolega, który po wykonaniu obustronnych osteotomii kości piszczelowych zaczął biegać. Ukończył kilka maratonów, w tym jeden pobiegliśmy razem.
Mój kolega po ostetotomii (L) oraz ja (P)